Szarość dnia, czy to już depresja?

25 czerwca 2016 at 13:19

czy to depresjaNie wszystkie choroby można od razu zdiagnozować. Często nowoczesne  badania, czy aparaty USG nie pomagają w tym. Fizyczne objawy często są dobrą wskazówką, aby wychwycić problem. Jednak jest jeszcze druga natura, psychika. Choroby psychiczne, które dopadają ludzi są jeszcze trudniejsze do diagnozy oraz leczenia niż ciężkie zachorowania ciała. Jednakże depresja, im wcześniej będzie wykryta tym szybciej odzyskać można chęć do życia.

Objawia się życiowym zmęczeniem oraz lękiem tak o teraźniejszość jak o przyszłość. Pogrążone w niej osoby nie widzą sensu w działaniu, mają zaburzenia snu oraz apetytu. Z fizjologicznego punktu widzenia za przyczynę depresji podaje się zbyt niski poziom neuroprzekaźników. Pigułki antydepresyjne przywracają równowagę w centralnym układzie nerwowym. Tabletki takie są skuteczne w 70% przypadków. Jednak terapia taka wymaga cierpliwości.

Osoby z depresją mają również kłopoty ze snem. Jedni mają problem z zasypianiem, inni śpią niespokojnie co chwilę budząc się, a jeszcze inni śpią zbyt długo oraz zatwardziale. Wszystko to przez nieodpowiednie stężenie melatoniny w organizmie, która jest odpowiedzialna za prawidłowy sen. Choroba zmienia tez inne cykle biologiczne organizmu, jak wysokość temperatury ciała.

Depresję można leczyć na wiele sposobów. Jest to indywidualnie dostosowane do każdego chorego. Jedni „idą” na kurację lekową, a inni potrzebują szczerych rozmów niekoniecznie ze specjalistą. Psychoterapia poprzez sesję z profesjonalistami potrafi otworzyć oczy oraz podświadomość na problemy, które tkwią w ludziach nawet od dzieciństwa. Terapia behawioralno-poznawcza jest kierunkiem już sprawdzonym, który przynosi efekty. Należy pamiętać ze depresja to groźna „choroba duszy”.