Pokój dziecka – ważne aspekty

18 lipca 2018 at 08:06

Zawsze zastanawiamy się, czy błędem jest przystosowywanie pokoiku do teraźniejszego wieku dziecka. Może lepiej jest kupić większą szafę? Łóżko o wymiarach 200×90? Globusy, mapy, encyklopedie… Jednak cóż z tego będzie przydatne dla naszego maleństwa? Pokój niemowlęcia powinien być przystosowany dokładnie do jego bieżących potrzeb, dlatego zwróćmy uwagę, by odpowiednio go wyposażyć.

Pościel dla niemowlaka nie powinna być wykonana – tak jak dla starszych dzieci – z materiałów syntetycznych. Mile widziane są surowce naturalne, takie jak wełna, bawełna, jedwab, len bądź naturalne z domieszką sztucznych. Sprawi to, że całe łóżko stanie się bardziej przewiewne i nie będzie przechodzić dziecięcymi zapachami. Uprzyjemni to sen naszemu dziecku.
Kołdra dla dziecka również jest kluczową kwestią, ponieważ nasz maluch – nie oszukujmy się – dzieli swój czas pomiędzy sen a jedzenie. Dlatego należy dobrać odpowiednie przykrycie. Powinno być dostosowane do pory roku. Zimą przykryjemy dziecko ciepłą, wełnianą pierzynką, latem narzucimy delikatny kocyk.

A jednak niezależnie od naszego wyboru, warto zastanowić się, czy aby to, co wybraliśmy, nie będzie za ciężkie. Jeśli pościel dla niemowlaka będzie go przyduszać, dziecko będzie spało niespokojnie, uskarżało się na niewygody. Wybierzmy także odpowiedni rozmiar. Kołdra dla niemowlaka nie może być zbyt długa, ponieważ poplącze się z rączkami i nóżkami naszej pociechy, co zostanie nam zasygnalizowane w dość głośny sposób. Wybierzmy raczej coś krótkiego. Nawet jeśli będzie wymagała ciągłego poprawiania, nasze dziecko będzie spało o wiele spokojniej.