Mieszkanie na wodzie

24 czerwca 2016 at 13:14

dom na wodzieNiejednokrotnie spotkaliśmy się w swoim życiu z prawdziwymi pasjonatami, którzy dla swoich pragnień i pasji są w stanie rozbić wszystko – nawet za cenę dużego poświęcenia, wydatków i  krzywych spojrzeń ludzi. Niewątpliwie takimi zapaleńcami są ludzie, którzy zapragnęli zamieszkać w niecodziennym budynku a ich domy są budowlanymi osobliwościami. Jednym z nich był człowiek, którego marzeniem było wybudować sobie dom… na wodzie – bez stałych fundamentów – ale za to bezpieczny i funkcjonalny. Choć technologie budowania, deskowania i projektowania takich budynków, są znane na świecie – u nas wzbudziły wiele kontrowersji.

                Budynki takie stawia się przecież we wszystkich rejonach świata, które leżą w bezpośredniej styczności z rzekami, wielkimi jeziorami czy morzem – nie wspominając już o jednym z najpiękniejszych miast europejskich – Wenecji. Jest to  miejsce, w którym sztuka projektowania i stawiania bezpiecznych budynków na wodzie doszła do perfekcji – być może dlatego, zakup nieruchomości jest tu najdroższy – nie tylko w całych Włoszech, ale w całej Europie. Aby budynek wybudowany w tak ciężkich warunkach miał szansę służyć jego mieszkańcom przez długie lata, musi przejść szereg badań i prób wytrzymałościowych.

                Szczególną dbałość należy wykazać w doborze materiałów, z których chcemy postawić nasz dom. Tu pojawia się sztab specjalistów, którzy muszą zbadać teren i jego właściwości. Nieodpowiednie materiały, brak konsultacji z odpowiednimi służbami, niedopatrzenia i błędy, mogą doprowadzić do tragedii i znacznych kosztów. W domu na wodzie mogą zamieszkać albo ludzie, którzy nie mają innego wyboru – albo prawdziwi fanatycy. Z takim trybem życia wiąże się przecież wiele wyrzeczeń i niebezpieczeństw – nie wspominając już o negatywnym wpływie wilgoci i wody na zdrowie człowieka.

                Niejednokrotnie słyszeliśmy bowiem o złym oddziaływaniu żył wodnych na nastrój i zdrowie człowieka. Być może lepiej jest ograniczyć się do budowy domku na drzewie, a na wakacje wybrać się do Wenecji, gdzie szybko ujawnią się wszystkie uroki i niewygody mieszkania na wodzie.