Kostka brukowa

10 października 2016 at 13:55

pexels-photo-106399-largeJeżdżąc po kraju nie tylko autostradami ale i drogami lokalnymi możemy zaobserwować wiele miast mniejszych i większych, gmin, a nawet wsi, głównie tych wokół większych miejscowości, które się pięknie rozwijają, rozbudowują i unowocześniają.

Widać, że są one zarządzane przez ludzi „z głową”, którzy potrafią dobrze wykorzystać fundusze, jakie mają i starać się o fundusze europejskie. A przede wszystkim kochają swoje miejsce na ziemi, bo czasem niewiele trzeba by wydobyć piękno wsi lub niewielkiego miasteczka. Żeby ludziom lepiej się żyło często wystarczy w mieście zrobić porządne drogi, chodniki, parkingi i place. Nawet skromna miejscowość zyskuje na wyglądzie gdy centralny plac przed urzędem czy kościołem jest schludny i zadbany. Główne drogi dojazdowe budowane są z asfaltu ale mniejsze, a także chodniki, place czy parkingi bardzo ładnie prezentują się, gdy pokrywa je kostka brukowa (Kraków zob. litbud.pl). Jeżeli jest dobrze wykonana przez fachową firmę to taka droga jest ładna i trwała a kostka produkowana w różnych kolorach daje też możliwość ułożenia wzorów ozdobnych czy informacyjnych. Aby taka droga była trwała firmy najczęściej używają wylewki maszynowe pod kostkę po uprzednim utwardzeniu terenu.
Klientami firm kładących kostkę brukową są nie tylko więksi inwestorzy ale też osoby prywatne, które brukują sobie podjazdy przy domu lub miejsca parkingowe przed swoim ogrodzeniem. Także różnego rodzaju firmy brukują czasem nawet całe place manewrowe lub magazynowe, albo dojazdy do firmy od drogi głównej. Chodniki budowane z kostki brukowej są bardziej równe od przestarzałych chodników z płyt przez co bezpieczniejsze głównie dla osób starszych i dzieci. Kostka brukowa ma tak duże zastosowanie także dlatego, że jest łatwa do utrzymania w czystości – właściwie tylko jakieś zanieczyszczenia z olejów technicznych stanowią problem.