Koniec ery klikania, nastaje era przewijania

17 lutego 2015 at 11:20

notebooks-569121_640Rozwijający się rynek urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów itd.) sprawił, że i wejść na strony internetowe z tych urządzeń jest znacząco więcej. Dla nowoczesnej witryny powinno wiązać się to z wypieraniem klikania i angażowaniem większej roli przewijania, bowiem jest to jeden z głównych trendów współczesnego projektowanie stron www. Jest on prosty do wykonania, dlatego też projektanci bardzo chętnie go wykorzystują.

 

Zastosowanie na nowoczesnych witrynach przewijania zamiast klikania pozwala użytkownikom korzystającym z urządzeń mobilnych na większą wygodę i swobodę w poruszaniu się po niej. Tylko jedna strona, którą można przewijać stanowi doskonałą alternatywę dla stron wymagających klikania i odsłaniania coraz to większej ich ilości, żeby przedrzeć się do potrzebnych informacji. Jest to to związanie o wiele prostsze do nawigacji z kanału mobilnego oraz łatwiejsze do połączenia.

Trzeba pamiętać, że użycie przewijania w tworzeniu stron www wymaga odpowiedniego przyłożenia się do wyglądu samej strony i rozmieszczenia na niej informacji. Po załadowaniu się witryny użytkownik ją przeglądający poświęca 80 proc. swojej uwagi na zapoznanie się z treściami. Dlatego też pomiędzy 200 a 500 pikselem od góry, projektanci powinni umieszczać informacje ważne i istotne.

Przykład realizacji agencji interaktywnej PromoPixel w modnym stylu Flat Design.

Przykład realizacji agencji interaktywnej PromoPixel w modnym stylu Flat Design.

Zastosowanie trendu przewijania w projektowaniu witryny pozwala na różnorodne łączenia z video w tle albo animacjami. Może mieć to olbrzymie znaczenie dla stron promujących jakieś wydarzenie kulturalne, klub, koncert, restaurację a nawet konkretny produkt. Jednak problem z ogólnym dostosowaniem się do takiego rodzaju strony i zrozumieniem jej mogą mieć osoby o niskiej pamięci krótkotrwałej. To właśnie tym osobom o wiele łatwiej jest zapoznać się z tekstem podzielonym na sensowne sekcje i ukazanym na konkretnych podstronach.

Jeżeli jednak weźmie się pod uwagę ciągły rozwój nowoczesnych urządzeń mobilnych oraz stale rosnącą liczbę ich użytkowników, to można spekulować, że wkrótce era klikania minie, ustępując miejsca erze przewijania.