Co lepsze tynki gipsowe czy cementowo-wapienne?

20 maja 2019 at 13:20

Rozróżniamy tynki gipsowe i tynki cementowo-wapienne. Tynki gipsowe stosuje się raczej do tynkowania wewnątrz pomieszczeń. Tynk taki przygotowuje się dodając wodę do różnego typu mieszanek. Wykonanie takiego tynku jest zdecydowanie szybsze i nie wprowadza wiele wilgoci do pomieszczenia.

Łatwiej więc wysycha takie popieszczenie. Do innych zalet należy dodać łatwość uzyskania gładkich ścian. Minusem jest jednak łatwość uszkodzenia takiej ściany. Gips jest kruchy, co przy różnych manewrach meblami może dojść do uszkodzenia. Jednakże ubytki takie w prosty sposób można naprawić stosując gładzie szpachlowe. Należy pamiętać o tym, że gips jest higroskopijny i powoduje korozję części metalowych. Należy więc stosować aluminium, stale nierdzewne lub miedź. Tynki cementowo-wapienne kraków stosuje się raczej na zewnątrz. W skład mieszanki wchodzi cement, piasek i wapno. Dochodzi jeszcze środek odporny na warunki zewnętrzne.

Po dodaniu wody uzyskujemy gotową masę tynkową. Tynk taki powinien składać się z trzech warstw: grunt, podkład i warstwa dekoracyjna. Jeśli tynkujemy wewnątrz, trzecią warstwę można zastąpić płytkami. Bardzo ważną cechą jest odporność tynku na uszkodzenia mechaniczne i wpływ czynników atmosferycznych.  Prawidłowo wykonany tynk daje gwarancję długiej trwałości. Każdy tynk nadaje się do pokrycia go farbą. Istnieje również możliwość naniesienia trzeciej warstwy tynku jako warstwy kolorowej. Dobór koloru zależy od naszego gustu. Producenci oferują olbrzymią gamę kolorów i odcieni.